Aplikace:
Kombinovaný snímač hladiny je určen k automatickému řízení chodu čerpadel pro splašková a jinak znečištěná prostředí vodivých kapalin kde hrozí znečištění snímacích prvků. Přístroj může vyhodnocovat stav hladiny bez použití všech tří snímacích prvků. Může pracovat jak v pouze plovákovém spínání, tak pouze v elektrodovém spínání, nebo v kombinaci elektrodového spínání a jednoho plováku – rozhoduje složení snímané kapaliny. Pro zvlášť znečištěné kapaliny (tuky, pevné částice) se doporučuje použití všech tří prvků.
Popis funkce:
Snímání hladiny je realizováno pouze jednou snímací elektrodou!!!. Při pouhém dotyku se snímanou kapalinou (s papírem na hladině, s kusem mastnoty plovoucím na hladině, se smetím) dojde k sepnutí čerpadla. K vypnutí zde není použit žádný prvek, protože každý vypínací prvek je vždy zdrojem znečištění. Zde je vypnutí realizováno časovým obvodem nastaveným dle výkonu čerpadla tak aby čerpal požadované množství. Toto snímání je dále pojištěno dvěma plováky horním a spodním. Spodní plovák je při normálním provozním procesu stále pod vodou takže se nešpiní a horní havarijní pořád nad vodou takže se také nešpiní. U spínací elektrody taktéž nedochází ke znečištění, protože je stále nad vodou. Toto nám zajišťuje plný komfort signalizace všech provozních a poruchových stavů – provoz – chod čerpadla – hladina minimální – hladina maximální – porucha čerpadla. V případě signalizace poruchových stavů se spustí akustická signalizace—alarm. Snímací prvky jsou napájeny malým bezpečným napětím 9V. U tohoto způsobu lze také navolit tlačítkem ruční vyčerpání do min. hladiny např. při očekávaném vypnutí el. energie pro větší akumulaci v jímce, nebo pro případ čistění jímky. U tohoto způsobu snímání nedochází k rozkladu elektrod vlivem elektrolýzy, protože obvod mezi elektrodami je uzavřen jen mžikově při sepnutí.
Funkce snímacích prvků:
Horní plovák nám při případné poruše elektrod (jejich rozepnutí) převezme jejich funkci a spínání je dále řízeno automatizovaně v rozsahu zapínací a vypínací úrovně plováku. Horní plovák může také sepnout při nesprávné funkci čerpadla, ucpání, nebo např. přeplnění jímky po výpadku proudu. Při sepnutí horního plováku dochází k signalizaci poruchového stavu červenou kontrolkou hladiny maximální a ke spuštění vnitřní akustické signalizace - alarmu. Při normálním provozu nedochází ke znečišťování plováku, protože je stále nad vodou. Sepnutí horního plováku je využito při střídavém chodu dvou čerpadel k sepnutí obou čerpadel (velký nátok vody), nebo při provozu jednoho čerpadla k připnutí dalšího čerpadla při velkém nátoku při deštích. Spínač provozních stavů na panelu komponentu nám při sepnutí do polohy hladiny minimální - (plovákové spínání) spustí časovací obvod jako při sepnutí elektrodami. Vyčerpání se provádí z důvodu údržby, revize, nebo čištění čerpací jímky, nebo pro získání větší akumulace v jímce před očekávaným vypnutím elektrické energie. Úplné vyčerpání jímky je signalizováno žlutou kontrolkou hladiny minimální. Tlačítko stačí stisknout na dobu cca 1sekundy. Doba časového obvodu se reguluje trimrem po sejmutí krytu modulu ESH 21, zde je také uveden čas. V modulu je vestavěná vnitřní sdružená akustická signalizace hladiny maximální a poruchy motoru.
|
Doporučené schéma zapojení:
|
Rozmístění snímacích prvků a jejich zapojení:
|
Nastavení snímacích prvků: |
Řídící modul ESH 21 |
. . |